Comunicat de presă 13.09.2014 Ziua Pompierilor din România

septembrie 18, 2014

Pompierii dâmboviţeni recompensaţi de 13 Septembrie – ZIUA POMPIERILOR DIN ROMÂNIA
Cu ocazia zilei de 13 Septembrie 2014 – “Ziua Pompierilor din România”, pentru profesionalismul de care au dat dovadă în îndeplinirea exemplară a atribuţiunilor de serviciu, 125 de cadre din Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Basarab I” al judeţului Dâmboviţa au fost recompensate, după cum urmează:

• 2 (doi) ofiţeri şi 5 (cinci) subofiţeri au fost înaintaţi în gradul militar următor,  înaintea expirării stagiului minim în grad;
  •  un ofiţer a primit “Placheta onorifică a I.G.S.U”;
  • 8(opt) ofiţeri şi 3(trei) subofiţeri au primit “Distincţii de serviciu”;
  • 21 ofiţeri, 3(trei) maiştri militari, 79 subofiţeri şi 3(trei) p.c.(personal contractual) au fost citaţi în “Ordin de Zi pe Unitate”;

Tot cu această ocazie, pentru buna colaborare şi sprijinul acordat în gestionarea situaţiilor de urgenţă, au mai fost acordate distincţii onorifice, astfel:

• Emblemă de merit “Partener pentru ordine şi siguranţă publică clasa a-III-a” :
    •  cms.şef Zepişi Danil – inspector şef Inspectoratul de Poliţie Judeţean Dâmboviţa;
    • col. Gavrilă Costel – inspector şef Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Dâmboviţa.
  • Emblemă de merit “Rezervist de onoare clasa a-II-a”- col.(r) Roman Nicolae.

COMPARTIMENT INFORMARE ȘI RELAȚII PUBLICE

About the Author